Šálek s podšálkem, porcelánka Bihl - detail inzerátu
Starožitnost: Šálek s podšálkem, porcelánka Bihl
( značeno vtlačenými čísly, kamenina pod glazurou, výška šálku 5 cm, horní průměr šálku 9,6 cm, průměr podšálku 15 cm, zachovalý stav )
Gustav Bihl (1847-1918) patřil koncem 19. století k nejvýznamnějším báňským odborníkům v Čechách. Od roku 1883 vedl Mosteckou uhelnou společnost, kterou výrazně rozšířil, a později proslul i jako výrobce porcelánu. Narodil se roku 1847 a o jeho mládí nejsou žádné zprávy, pravděpodobně ale pocházel z Německa. Vystudoval báňskou akademii a brzy získal pověst uznávaného montážního odborníka. Roku 1883 se stal generálním ředitelem Mostecké uhelné společnosti, ta pod jeho vedením vzkvétala a brzy se zařadila se k největším společnostem svého druhu v Rakousku-Uhersku. Bihl byl za zásluhy o rozvoj průmyslu v monarchii jmenován vládním radou.
Roku 1896 od Roberta Hankeho získal porcelánku v Ledvicích u Duchcova. Produkci výrazně zvýšil a sortiment, který původně tvořil hlavně takzvaný měkký porcelán, rozšířil o izolátory, kuchyňskou keramiku, vázy či majoliku. Roku 1906 byla firma s názvem Porzellan- und Steingutfabrik G. Bihl & Co. přeměněna na společnost s ručením omezeným a počet zaměstnanců vzrostl na osm set. Podnik měl zastoupení v Berlíně, Vídni, Varšavě, Moskvě, Petrohradě, Londýně, Paříži, Bruselu, Amsterdamu, Curychu či Miláně a prosperoval i po Bihlově smrti roku 1917. Po vypuknutí druhé světové války začala výroba upadat a roku 1945 skončila. Rodina Bihlů byla odsunuta do Německa a její majetek v Čechách konfiskován.