Rajnochovice - keramika

 

V Rajnochovicích fungovalo více výroben keramického zboží, přičemž tu nejstarší a zřejmě nejslavnější založili u Rosošného potoka bratři Josef a František Löblové v roce 1810. Výrobna sídlící v dřevěné budově s pecí a vodním mlýnem na mletí materiálu zpracovávala keramickou hlínu z Rudic u Blanska. Po smrti Františka Löbla přešlo vedení podniku na jeho ženu Vincencii, poté na syna Františka.

„Za vedení Löblů se zde vyrábělo především užitkové zboží bíle polévané, ale také engobovaná bělnina. Pro výrobky této dílny je typické užití hnědobílé mramorované glazury,“ uvádí Andrea Koucká z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V éře Löblových podnik používal vtlačenou značku J. L. Rejnoch a FL Reinochowitz.

V roce 1842 koupil skomírající továrnu Florián Urbiš, pod nímž se rajnochovické výrobě keramiky začalo dařit mnohem lépe. Počet dělníků se rozšířil až na patnáct a modelovalo se na osmi kruzích. Do výrobního procesu se zapojoval sám Urbiš. Na stránkách Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem se uvádí, že jeden dělník vyrobil denně až 150 kusů nádobí. To se pod Urbišovým vedením nově dělalo z místního železitého jílu, což výrazně zlevnilo výrobu, v šedesátých letech se také původní dřevěná budova přestavěla na kamennou.

„Florián Urbiš spolu se svými dělníky vyráběl talíře, mísy, šálky, konvičky, pohárky, květináče, kalamáře, dózy, džbánky, závaží k hodinám, kalamáře i svícny,“ píše se na stránkách městského úřadu, pod který spadá obec Rajnochovice. „Nádobí bylo buď hnědé se světlým proškrabovaným vzorem, nebo mělo mramorovaný hnědo-smetanový vzor zvaný trasaco,“ píše se dále ve zmíněném článku.

Pod Urbišovým vedením se výrobky označovaly nápisem Keltsch. Továrna zanikla roku 1896.

 

 

Užitečné zdroje

KOUCKÁ, Andrea. Keramika a její dílenská, manufakturní a tovární produkce na Moravě od novoěku po počátek 20. století.

Rajnochovická keramika, MÚ Bystřice pod Hostýnem

KNÁPEK, Zdeněk. Rukověť sběratele porcelánu. Olomouc, 2003. Rubico.