CITES a prodej slonoviny

 

Prodej starožitností ze slonoviny je v současnosti limitován platným dokumentem s názvem Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Tuto úmluvu známe také pod názvem Washingtonská úmluva či CITES, což je zkratka anglického názvu Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. Úmluva CITES byla přijata drtivou většinou států po celém světě a v oboru starožitnictví postihuje především prodej výrobků ze slonoviny, případně dalších materiálů z ohrožených druhů zvířat.

Abychom předešli problémům, doporučuje například známá britská odbornice na starožitnosti Judith Millerová, abychom se při nákupu zajímali o dokumentaci dokládající původ a stáří výrobků.

Prodej starožitností ze slonoviny obecně není nezákonný, jen je potřeba v ideálním případě mít po ruce dokumentaci o původu zboží, aby se předešlo riziku vyplývajících z kontrol, které provádí i Česká obchodní inspekce. Předměty za slonoviny musejí být vyhotoveny před vstoupením dohody CITES v platnost, tedy před rokem 1975.

Podle našich informací je praxe taková, že kontroly se zatím zaměřují primárně na předměty vyrobené kompletně ze slonoviny, tedy dosud se příliš netýkají například bronzových soch, na nichž je slonovina využívána například pro obličeje a končetiny postav.

 

Související články:

Jak poznat pravou slonovinu?